Neden Organik Zeytinyağı?
Ekolojik tarım yüksek kaliteyi hedefleyen bir tarım sistemidir. Kaynakların en iyi şekilde kullanımına dayanarak yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi tekrar kurmayı amaçlayan ekolojik tarım sisteminde, sentetik kimyasal gübrelerin, ilaçların ve hormonların yeri yoktur. Başlıca amacı toprak-bitki-hayvan ve insan arasındaki yaşam zincirinde üretim optimizasyonunu sağlıklı bir şekilde sağlayabilmektedir. Ekolojik tarımla ilgili tüm ulusal ve uluslararası standartlar araziden rafa kadar ürünün izlediği tüm aşamaların kontrolünü ve sertifikasyonu zorunlu tutmaktadır. Sertifikasyonla, ekolojik ürün tüketerek hem sağlıklı yaşamayı hem de doğayı korumayı hedefleyen tüketicilere bir güvence verilmektedir.


KANSERE KARŞI ETKİ
İçeriğindeki zengin E vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip. Çocukluktan yaşlılığa yaşamın her döneminde sağlık ve gelişim üstünde son derece etkili olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor.'www.formdakal.com.tr' sitesinde yer alan bilgilere göre,
- Kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar.
- Yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır.
- Hücreleri korur. İçeriğindeki Oleiprine adlı madde, hücreleri yenileyerek kansere karşı hücreleri korur.
- Kilo alımını önler. Zeytinyağının çok tüketildiği Akdeniz ülkelerinde şişmanlık oranı çok düşüktür.
- Mide asidini azaltır, mide tarafından en iyi tolere edilen yağdır.
- Sindirimi kolaylaştırır, değerli maddelerin bağırsakta emilimini sağlar.
- Safra kesesi yoluyla taşların oluşumunu azaltır.
- İçerdiği yüksek orandaki E vitamini sayesinde beyin ve sinir kürelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorun da, kireçlenmedir. Aralarında kalsiyumun da bulunduğu bazı mineraller, kireçlenmeyi önler. Zeytinyağı, bu minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynar.

Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, zeytinyağının, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri, kalp ve damar hastalıklarıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir. Zeytinyağı ise, kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.
Şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise, sindirim sırasında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açmasıdır. Daha önce de dediğimiz gibi, zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır. Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur.

Orio Yeşilırmak bahçesi organik üretim için gerekli işlemleri tamamlayarak, uluslararası sertifikasyon kuruluşu olan CERES (Certification of Environmental Standards GmbH) ile çalışmaktadır. Sertifika numaramız : TR-0T-010/ 051-S / 2008-001/011’dir.

 
İstatistikler Bugün :  17 Toplam Ziyaret :  153753